SMBJ36CE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ36CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Pin Count :
SILICON
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Base Part Number :
SMBJ36
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
J BEND
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
9.3A
Number of Pins :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Reverse Standoff Voltage :
36V
Published :
Bidirectional Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power - Peak Pulse :
600W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
600W
Reverse Breakdown Voltage :
40V
Type :
Zener
Leakage Current :
1μA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Clamping Voltage :
64.3V
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ