SMBJ33E3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ33E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
59V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Direction :
Unidirectional
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Zener
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
600W
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reverse Standoff Voltage :
33V
Base Part Number :
SMBJ33
Element Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
600W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Unidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
J BEND
Peak Pulse Current :
10.2A
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V