SMBJ33CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ33CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
33V
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Bidirectional
Height :
2.65mm
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Leakage Current :
1μA
Breakdown Voltage :
40.6V
Clamping Voltage :
53.3V
Pin Count :
2
Mount :
1
Peak Pulse Current :
11.3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
J BEND
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
MATTE TIN
Published :
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Number of Pins :
2
Test Current :
1mA
Working Voltage :
33V
Max Power Dissipation :
600W
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Width :
3.94mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Base Part Number :
SMBJ33
Reverse Breakdown Voltage :
36.7V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
Termination :
SMD/SMT
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Max Surge Current :
11.3A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.57mm