SMBJ33AE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ33AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
SILICON
Pbfree Code :
yes
Clamping Voltage :
53.3V
Published :
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
11.3A
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Reverse Breakdown Voltage :
36.7V
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
1μA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
33V
Terminal Form :
J BEND
Base Part Number :
SMBJ33
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Power :
600W
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
DO-214AA, SMB
Factory Lead Time :
14 Weeks
Test Current :
1mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Position :
Dual
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Element Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power - Peak Pulse :
600W