SMBJ30CE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ30CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AA, SMB
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
11.2A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Power - Peak Pulse :
600W
Reverse Standoff Voltage :
30V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Element Configuration :
Single
Published :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
1μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Current :
1mA
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Bidirectional
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
53.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
SMBJ30
Reverse Breakdown Voltage :
33.3V
Peak Pulse Power :
600W