SMBJ28CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ28CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Current :
13.2A
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Base Part Number :
SMBJ28
Leakage Current :
1μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Standoff Voltage :
28V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Bidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Reverse Breakdown Voltage :
31.1V
Power - Peak Pulse :
600W
Type :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
45.4V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
600W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
J BEND
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA