SMBJ26AH
Mfr.Part #
SMBJ26AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
14.3A
Power - Peak Pulse :
600W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
DO-214AA, SMB
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V