SMBJ24E3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ24E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Base Part Number :
SMBJ24
Peak Pulse Power :
600W
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Direction :
Unidirectional
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Pulse Current :
14A
Terminal Form :
J BEND
Number of Pins :
2
Power - Peak Pulse :
600W
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
43V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Reverse Standoff Voltage :
24V
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V