SMBJ18E3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ18E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Zener
Base Part Number :
SMBJ18
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
18.6A
Peak Pulse Power :
600W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Form :
J BEND
Mount :
Surface Mount
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
DO-214AA, SMB
Terminal Position :
Dual
Clamping Voltage :
32.2V
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Number of Terminations :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power - Peak Pulse :
600W
Reverse Standoff Voltage :
18V