SMBJ170CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ170CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Test Current :
1mA
Published :
Reverse Standoff Voltage :
170V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
600W
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
2.2A
Peak Pulse Power :
600W
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
2
Clamping Voltage :
275V
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Polarity :
Bidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Part Number :
SMBJ170
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Terminal Form :
J BEND
Reverse Breakdown Voltage :
189V