SMBJ160CE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ160CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 160VWM 287VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
287V
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
J BEND
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Element Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power - Peak Pulse :
600W
Test Current :
1mA
Direction :
Bidirectional
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
160V
Peak Pulse Current :
2.1A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Pulse Power :
600W