SMBJ160CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ160CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Direction :
Bidirectional
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Height :
2.44mm
Peak Pulse Power :
600W
Operating Supply Voltage :
160V
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
600W
Composition :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Channels :
1
Max Surge Current :
2.3A
Power Line Protection :
No
Max Breakdown Voltage :
178V
Bidirectional Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current :
1μA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Bidirectional Channels :
Width :
3.94mm
Peak Pulse Current :
2.3A
Test Current :
1mA
Polarity :
Bidirectional
Reverse Breakdown Voltage :
178V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.3A
Length :
5.59mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Clamping Voltage :
259V
Breakdown Voltage :
178V
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Type :
Zener
Power Rating :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Power Dissipation :
600W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMBJ
Reverse Standoff Voltage :
160V
Voltage - Rated DC :
160V
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
5W