SMBJ15E3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ15E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
600W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Type :
Zener
Direction :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Element Configuration :
Single
Clamping Voltage :
26.9V
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
15V
DO-214AA, SMB
Published :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Base Part Number :
SMBJ15
Number of Pins :
2
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pin Count :
2
Test Current :
1mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Number of Terminations :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
22.3A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power - Peak Pulse :
600W