SMBJ15CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ15CA
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMBJ
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Power Dissipation :
600W
Number of Pins :
2
Reverse Breakdown Voltage :
16.7V
Number of Bidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
ESD Protection :
yes
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Operating Supply Voltage :
15V
Test Current :
1mA
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
5W
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Lead Free
Width :
3.937mm
Max Surge Current :
24.6A
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
15V
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Power Rating :
600W
Breakdown Voltage :
16.7V
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
24.6A
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Polarity :
Bidirectional
Max Breakdown Voltage :
18.5V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
4.5466mm
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24.6A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
600W
Composition :
Zener
Number of Channels :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Height :
2.61mm
Series :
SMBJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
15V
Clamping Voltage :
24.4V
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Power :
600W