SMBJ14CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ14CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Peak Pulse Power :
600W
Diode Element Material :
SILICON
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
SMBJ14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Single
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Bidirectional Channels :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Clamping Voltage :
23.2V
Pin Count :
2
Polarity :
Bidirectional
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
25.8A
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Form :
J BEND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
600W
Reverse Standoff Voltage :
14V
Reverse Breakdown Voltage :
15.6V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ