SMBJ120E3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ120E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 120VWM 214VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Form :
J BEND
Clamping Voltage :
214V
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
1μA
DO-214AA, SMB
Diode Element Material :
SILICON
Unidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reverse Standoff Voltage :
120V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
600W
Published :
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
SMBJ120
Peak Pulse Current :
2.8A