SMBJ100CA
Mfr.Part #
SMBJ100CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Series :
SMBJ, TRANSIL™
Direction :
Bidirectional
Base Part Number :
SMBJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Peak Pulse Current :
19A
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Capacitance :
450pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Breakdown Voltage :
111V
Length :
4.6mm
Operating Supply Voltage :
100V
Number of Pins :
2
Power Line Protection :
No
Height :
2.45mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
5.59mm
Peak Pulse Power :
600W
Test Current :
1mA
Leakage Current :
200nA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
100V
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
111V
Max Breakdown Voltage :
117V
Terminal Form :
C BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
600W
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Surge Current :
1mA
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
4000W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Type :
Zener
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.8A
Clamping Voltage :
212V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
600W