SMBJ100AHM4G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ100AHM4G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMB)
Power - Peak Pulse :
600W
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.8A
Package / Case :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V