SMAJ90CA
Mfr.Part #
SMAJ90CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Clamping Voltage :
15.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
26A
Mount :
DO-214AC, SMA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
400W
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
9V
Weight :
61.008174mg
Operating Supply Voltage :
90V
Reverse Breakdown Voltage :
100V
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
26A
Height :
2.29mm
Bidirectional Channels :
1
Power Dissipation :
400W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Rating :
400W
Reverse Standoff Voltage :
9V
Number of Bidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
10V
Max Breakdown Voltage :
11.1V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Length :
5.28mm
Max Surge Current :
2.7A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
15.4V
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
150°C
Direction :
Bidirectional
Voltage - Rated DC :
9V
Max Power Dissipation :
3.3W
Series :
SMAJ
Breakdown Voltage :
10V
Width :
2.79mm
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Zener
Peak Pulse Power :
400W
Min Operating Temperature :
-55°C