SMAJ85CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ85CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
85V
Width :
2.92mm
Voltage :
85V
Operating Supply Voltage :
3.5V
Test Current :
1mA
Series :
SMAJ
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Direction :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
137V
Power Line Protection :
No
Leakage Current :
5μA
Packaging :
Digi-Reel®
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
SMAJ8
Breakdown Voltage :
10.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
2.9A
Peak Pulse Power :
400W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Length :
4.57mm
Reverse Breakdown Voltage :
94.4V
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Channels :
1
Current :
277A
Height :
2.42mm
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
27.8A
Pin Count :
JESD-609 Code :
e3
ESD Protection :
yes
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
40A
Max Reverse Leakage Current :
20μA
Type :
Zener
Terminal Form :
C BEND
Element Configuration :
Single
Datasheets
SMAJ85CA
Introducing SMC Diode Solutions SMAJ85CA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:85V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Base Part Number:SMAJ8, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Number of Pins:2, Number of Channels:1, Package / Case:DO-214AC, SMA, Type:Zener, SMAJ85CA pinout, SMAJ85CA datasheet PDF, SMAJ85CA amp .Beyond SMC Diode Solutions SMAJ85CA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.