SMAJ8.5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ8.5CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA
Stock
74
In Stock :
74
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
27.8A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Part Number :
SMAJ8
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
400W
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Max Surge Current :
40A
Height :
2.42mm
Peak Pulse Current :
2.9A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Packaging :
Digi-Reel®
Test Current :
1mA
Terminal Position :
Dual
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Reverse Standoff Voltage :
85V
Pbfree Code :
yes
Voltage :
85V
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
C BEND
Number of Channels :
1
ESD Protection :
yes
Leakage Current :
5μA
Length :
4.57mm
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
137V
Width :
2.92mm
Breakdown Voltage :
10.4V
Operating Supply Voltage :
3.5V
Direction :
Bidirectional
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Type :
Zener
Reverse Breakdown Voltage :
94.4V
Current :
277A
Max Reverse Leakage Current :
20μA
Element Configuration :
Single
Series :
SMAJ
Datasheets
SMAJ8.5CA
Introducing SMC Diode Solutions SMAJ8.5CA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Base Part Number:SMAJ8, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Voltage:85V, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Number of Channels:1, Package / Case:DO-214AC, SMA, Type:Zener, SMAJ8.5CA pinout, SMAJ8.5CA datasheet PDF, SMAJ8.5CA amp .Beyond SMC Diode Solutions SMAJ8.5CA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.