SMAJ8.5AE3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ8.5AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Direction :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
500W
Terminal Position :
Dual
Unidirectional Channels :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Number of Pins :
2
Peak Pulse Current :
3.6A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Height :
13.9954mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Base Part Number :
SMAJ85
Test Current :
1mA
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
85V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Color :
Silver
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Pulse Power :
500W
Diameter :
12.7mm
Terminal Form :
C BEND
Number of Terminations :
Material :
Metal
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Clamping Voltage :
14.4V
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
1W
Number of Elements :
1
Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
Published :
Reverse Breakdown Voltage :
94.4V