SMAJ78CA
Mfr.Part #
SMAJ78CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMA
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
DO-214AC, SMA
Terminal Form :
C BEND
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
2
Base Part Number :
SMAJ78
Zener
Termination :
SMD/SMT
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Breakdown Voltage :
95.8V
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Bidirectional
Series :
SMAJ
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
3.2A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Reverse Standoff Voltage :
78V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
400W
Number of Terminations :
2
Max Surge Current :
40A
Operating Supply Voltage :
3.5V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Clamping Voltage :
126V
Number of Channels :
1
Packaging :
Digi-Reel®
Power - Peak Pulse :
400W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ