SMAJ78AE3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ78AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mounting Type :
yes
Number of Terminations :
2
Pin Count :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
DO-214AC, SMA
Width :
2.79mm
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
78V
Breakdown Voltage :
86.7V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Height :
20.0152mm
Unidirectional Channels :
EAR99
Max Surge Current :
4A
Direction :
Unidirectional
Terminal Position :
Dual
Length :
4.5mm
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Material :
Metal
JESD-609 Code :
e3
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Working Voltage :
78V
Termination :
SMD/SMT
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Color :
Black
Base Part Number :
SMAJ78
Peak Pulse Current :
4A
Peak Pulse Power :
500W
Zener
Test Current :
1mA
Diameter :
12.7mm
Number of Pins :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
500W
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
126V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V