SMAJ7.5A-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ7.5A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AC
Manufacturer :
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Unidirectional Channels :
1
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power - Peak Pulse :
400W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
31A
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Base Part Number :
SMAJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
8.77V
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TA
Pbfree Code :
yes
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation-Max :
1W