SMAJ64CE3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ64CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 64VWM 114VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Terminations :
2
Color :
Black
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
500W
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
4.4A
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Height :
20.0152mm
Type :
Zener
Diameter :
23.5966mm
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
64V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
500W
Base Part Number :
SMAJ64
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Pin Count :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Form :
C BEND
Power Dissipation-Max :
1W
JESD-609 Code :
e3
Material :
Metal
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Direction :
Bidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Clamping Voltage :
114V