SMAJ51CA
Mfr.Part #
SMAJ51CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AC
Stock
699
In Stock :
699
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
62.7V
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.5V
Reverse Breakdown Voltage :
56.7V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Surge Current :
40A
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Additional Feature :
PRSM-MIN
Number of Channels :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
400W
Reverse Standoff Voltage :
51V
Pin Count :
2
Base Part Number :
SMAJ51
Series :
SMAJ
Peak Pulse Current :
4.9A
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Bidirectional
Number of Terminations :
Type :
Zener
Max Breakdown Voltage :
62.7V
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2009
Leakage Current :
5μA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Clamping Voltage :
82.4V