SMAJ48CAH
Mfr.Part #
SMAJ48CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Supplier Device Package :
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
400W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.2A
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ