SMAJ33CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ33CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Clamping Voltage :
53.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Published :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Pin Count :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Test Current :
1mA
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
9.4A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
1W
Power - Peak Pulse :
500W
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Form :
C BEND
Wire/Cable Gauge :
14 AWG
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SMAJ33
Terminal Position :
Dual
Leakage Current :
5μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Pulse Power :
500W
Reverse Standoff Voltage :
33V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Breakdown Voltage :
36.7V