SMAJ24CA
Mfr.Part #
SMAJ24CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Packaging :
Digi-Reel®
Direction :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
24V
Type :
Zener
Number of Channels :
1
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Max Breakdown Voltage :
29.5V
Height :
2.62mm
Peak Pulse Current :
10.3A
Max Power Dissipation :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
400W
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Breakdown Voltage :
26.7V
Pin Count :
2
Leakage Current :
5μA
Series :
SMAJ
Reverse Breakdown Voltage :
26.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Max Surge Current :
40A
Termination :
SMD/SMT
Terminal Form :
C BEND
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
Clamping Voltage :
38.9V
Operating Supply Voltage :
3.5V