SMAJ200AE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ200AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 200VWM DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
1W
Unidirectional Channels :
1
Base Part Number :
SMAJ200
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
200V
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Zener
Breakdown Voltage-Max :
247V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
500W
Breakdown Voltage-Min :
224V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Terminal Form :
C BEND
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200V