SMAJ150A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ150A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Length :
5.28mm
Max Power Dissipation :
3.3W
Unidirectional Channels :
1
Number of Channels :
1
Composition :
Zener
Max Surge Current :
1.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
2.79mm
Max Breakdown Voltage :
185V
Breakdown Voltage :
167V
Power Rating :
400W
Number of Unidirectional Channels :
Mount :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.6A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Height :
2.29mm
Power - Peak Pulse :
400W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Test Current :
1mA
Power Dissipation :
400W
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
1.6A
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Breakdown Voltage :
167V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Direction :
Unidirectional
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMAJ
Operating Supply Voltage :
150V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
150V
Type :
Zener
Clamping Voltage :
243V
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
150V
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Leakage Current :
1μA
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Number of Elements :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Peak Pulse Power :
400W