SMAJ14CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ14CA
Manufacturer
MDD
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA
Manufacturer :
MDD
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
15.6V
Type :
Zener
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Max Operating Temperature :
150°C
Weight :
61.008174mg
Width :
2.79mm
Polarity :
Bidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Power Dissipation :
400W
Series :
SMAJ
Power Line Protection :
No
Leakage Current :
1μA
Operating Supply Voltage :
14V
Voltage - Rated DC :
140V
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Test Current :
1mA
Height :
2.29mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Breakdown Voltage :
17.2V
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
17.2A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
Number of Bidirectional Channels :
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Channels :
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
400W
Number of Pins :
2
Max Surge Current :
17.2A
Clamping Voltage :
23.2V
Composition :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
17.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
5.28mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Power - Peak Pulse :
400W
Peak Pulse Power :
400W
Package / Case :
Reverse Standoff Voltage :
14V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Breakdown Voltage :
15.6V