SMAJ13AE3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ13AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Peak Pulse Current :
23.2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
2
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Unidirectional Channels :
1
Base Part Number :
SMAJ13
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power Dissipation-Max :
1W
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Test Current :
1mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Element Configuration :
Single
Pin Count :
Terminal Position :
Dual
Reverse Standoff Voltage :
13V
Power - Peak Pulse :
500W
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
21.5V
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Power :
500W