SMAJ11CA
Mfr.Part #
SMAJ11CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Leakage Current :
1μA
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
22A
Composition :
Zener
Number of Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
11V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Operating Supply Voltage :
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Polarity :
Bidirectional
DO-214AC, SMA
Number of Elements :
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
11V
Number of Pins :
2
Reverse Breakdown Voltage :
12.2V
Length :
5.28mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
400W
Peak Pulse Power :
400W
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
SMAJ
Height :
2.29mm
Power - Peak Pulse :
400W
Width :
2.79mm
Power Line Protection :
No
Lead Free :
Lead Free
Number of Channels :
Max Surge Current :
22A
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
18.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V
Max Operating Temperature :
150°C
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
12.2V
Published :
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Current :
22A