SMAJ100CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ100CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pin Count :
2
Mount :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Base Part Number :
SMAJ10
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
400W
Published :
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
5μA
Breakdown Voltage :
123V
Power - Peak Pulse :
400W
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Channels :
1
Operating Supply Voltage :
3.5V
Number of Pins :
Peak Pulse Current :
2.5A
Polarity :
Bidirectional
Max Surge Current :
40A
Series :
SMAJ
Reverse Breakdown Voltage :
111V
Reverse Standoff Voltage :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Clamping Voltage :
162V