SMA6J24A
Mfr.Part #
SMA6J24A
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
80A 8/20μs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation :
600W
Diode Element Material :
SILICON
Series :
SMA6J, TRANSIL™
Leakage Current :
200nA
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Test Current :
1mA
Polarity :
Unidirectional
Direction :
Unidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Current :
80A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
SMA6J
Operating Supply Voltage :
24V
Max Breakdown Voltage :
29.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
60A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Peak Pulse Power :
600W
Breakdown Voltage :
28.1V
Number of Pins :
Reverse Breakdown Voltage :
26.7V
Clamping Voltage :
44.3V
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
24V