SMA6J13CA
Mfr.Part #
SMA6J13CA
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AC
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
147A 8/20μs
Max Breakdown Voltage :
15.9V
Test Current :
1mA
Number of Pins :
2
Reverse Breakdown Voltage :
14.4V
Max Surge Current :
147A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
15.2V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
600W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
SMA6J
Power Dissipation :
600W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
200nA
Series :
SMA6J, TRANSIL™
Clamping Voltage :
23.9V
Terminal Form :
C BEND
Peak Pulse Current :
147A
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Operating Supply Voltage :
13V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13V
Polarity :
Bidirectional
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
13V