SMA6J10A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMA6J10A
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35.3A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
Automotive, Telecom
Series :
SMA6J
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V