SMA6F70A
Mfr.Part #
SMA6F70A
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description
TVS DIODE 77.8VWM 113VC SMAF
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Position :
Dual
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
70V
Series :
SMA6F, TRANSIL™
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
77.9V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70V Max
Type :
Zener
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
600W