SMA6F12A
Mfr.Part #
SMA6F12A
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description
TVS DIODE 13.3VWM 19.9VC SMAF
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
SMA6F
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
SMA6F, TRANSIL™
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
31A
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Power - Peak Pulse :
600W