SM8S11-E3/2D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM8S11-E3/2D
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO218AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Power Line Protection :
No
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Reverse Standoff Voltage :
11V
Operating Supply Voltage :
11V
Number of Channels :
1
Power - Peak Pulse :
6600W 6.6kW
Package / Case :
DO-218AB
Series :
PAR®
Radiation Hardening :
No
Published :
Test Current :
5mA
Peak Pulse Power :
6.6kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
20.1V
Max Surge Current :
700A
Clamping Voltage :
20.1V
Mount :
Surface Mount
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
328A
Number of Unidirectional Channels :
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Pulse Current :
363A
Supplier Device Package :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V
Polarity :
Unidirectional
Max Operating Temperature :
175°C
Element Configuration :
Single
Direction :
Unidirectional
Base Part Number :
SM8S
Breakdown Voltage :
12.2V
Composition :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V