SM8S10HE3/2D
Mfr.Part #
SM8S10HE3/2D
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-218AB
Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO218AB
Manufacturer :
Vishay
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Reverse Standoff Voltage :
10V
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
5mA
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-218AB
Mount :
Surface Mount
Type :
Zener
Max Surge Current :
351A
Power Line Protection :
No
Direction :
Unidirectional
Max Power Dissipation :
6.6kW
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.8V
Max Reverse Leakage Current :
15µA
Operating Supply Voltage :
10V
Published :
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Clamping Voltage :
18.8V
Pbfree Code :
yes
Breakdown Voltage :
11.1V
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, PD-CASE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
SM8S
Peak Pulse Power :
6.6kW
Peak Pulse Current :
351A
Pin Count :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
6600W 6.6kW