SLPX272M100E5P3
Mfr.Part #
SLPX272M100E5P3
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
ROHS3 Compliant
Termination :
Snap in
Ripple Current :
3.65A
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
100V
Diameter :
30mm
Capacitance :
2700μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.65A @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Leakage Current :
1.55885mA
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
4.56A @ 20kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
98mOhm @ 120Hz
Height :
35mm
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
SLPX272M100E5P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX272M100E5P3
SLPX 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.65A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In