SLP471M250E3P3
Mfr.Part #
SLP471M250E3P3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
250V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
423mOhm
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
10mm
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Diameter :
1.5 mm
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Length :
6.3mm
Test Frequency :
120Hz
Diameter :
30mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Voltage :
250V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.65A
Dielectric Material :
Aluminium
24 Weeks
Height :
30mm
Through Hole
Polarity :
POLARIZED
yes
Termination :
Snap in
Number of Pins :
2
Capacitance :
470µF
Published :
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
SLP471M250E3P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP471M250E3P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Operating Temperature:-25°C~105°C, Voltage:250V, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, SLP471M250E3P3 pinout, SLP471M250E3P3 datasheet PDF, SLP471M250E3P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP471M250E3P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.