SLP392M080H3P3
Mfr.Part #
SLP392M080H3P3
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP
Diameter :
35mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
80V
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
2.97A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.97A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
3900μF
Published :
Leakage Current :
1.67571mA
Ripple Current @ High Frequency :
3.71A @ 20kHz
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height :
30mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Terminal Pitch :
10mm