SLP331M385E4P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLP331M385E4P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
330µF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
1.93A @ 20kHz
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
1.06932mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
385V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.31A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
385V
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.005Ohm @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
3000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
1.31A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
45mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
SLP0712TE (750W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
10mm