SLP152M100A7P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLP152M100A7P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Height :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.97A @ 120Hz
Ripple Current :
1.97A
Ripple Current @ High Frequency :
2.46A @ 20kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Capacitance :
1500μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Number of Pins :
2
Terminal Pitch :
10mm
Termination :
Snap in
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
3000 hours
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
SLP0712TE (750W)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
1.1619mA
Diameter :
22mm
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
177mOhm @ 120Hz
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C