SLD36-018-B
Mfr.Part #
SLD36-018-B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P600
Stock
88
In Stock :
88
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2014
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
87.8A
Clamping Voltage :
58.1V
Power Line Protection :
No
Weight :
2.099991g
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Zener
Peak Pulse Power :
5kW
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Pulse Current :
87.8A
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Reverse Standoff Voltage :
36V