SLD33U-017-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLD33U-017-B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Series :
Automotive, AEC-Q101, SLD
Published :
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Peak Pulse Current :
95.7A
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
33V
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
53.3V
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
95.7A
Applications :
Automotive
Weight :
2.099991g
Type :
Zener
Package / Case :
P600, Axial
Peak Pulse Power :
5kW